Site icon Правий берег

91-річна вдова художника відмовилася від евакуації з Чернігова, щоб зберегти картини чоловіка

Бібліотекарка 91-річна Євдокія Недашківська відмовилася від евакуації з Чернігова, щоб уберегти колекцію картин чоловіка. Він усе життя малював пейзажі України. Частина робіт Семена Недашківського зберігається в місцевому музеї. Але більшість – у квартирі вдови митця. Жінка заховала їх у найбільш захищеній кімнаті – за двома стінами.

Про це пише “Газета по-українськи”.

“З чоловіком ми прожили 62 роки. Переживала, що картини пропадуть і не буде про нього пам’яті. А в них же скільки праці вкладено. Чоловік малював ліси й поля Чернігівщини, старовинні храми, осінні пейзажі. Доньки вмовляли виїхати з Чернігова, але я не могла залишити картини”, – розповіла Євдокія Миколаївна.

91-й день народження жінка зустріла у ванній своєї квартири в центрі міста.

“Ніколи так не боялася й не переживала. Була виснажена, захворіла. Паморочилася голова, думала, що вже кінець. Попрощалася з рідними”, – зізнається вона.

91-річна жінка додала, що ті, хто залишився в місті, недоїдали.

“Не було ні хліба, ні буряка, ні картоплі – нічого. Найстрашніші були дні, коли горіла будівля неподалік, і на стадіон прилетіли шість п’ятсоткілограмових бомб. Боялася, щоб вогонь не перекинувся далі й не згоріли картини”, – розповіла Недашківська.

Вона зазначила, що тепер часто згадує Другу світову війну.

“Тоді я з родиною жила на Сумщині. Мене і старшу сестру мати ховала від солдат на горищі. Зґвалтувань не було. Але ми мучилися. Не мали їжі. Ходили в поля збирати гнилу картоплю і щавель”, – згадала Євдокія  Недашківська.

Exit mobile version