Курс гривні до долара на фоні економічної кризи: прогнози

Джерело: 24 канал

З початку року українська гривня втратила більше 16%. На фоні поширення коронавірусу та впровадження жорсткіших карантинних заходів гривня може падати далі. Що буде з гривнею та як на неї впливатиме світова криза, розповідаємо у матеріалі.

Що відбувається з гривнею зараз?

Ситуація врешті стабілізувалася. Сьогодні, 1 квітня, Нацбанк поповнив золотовалютні резерви на 64 мільйони доларів. Все через те, що пропозиція вперше з часів карантину перевищила попит. До того Нацбанк ледь не щодня продавав долар на ринок, щоб стримувати курс гривні.

Пропозиція валюти з боку бізнесу перевищувала попит, тож гривня зміцнювалися. За підсумками торгів, котирування змістилися в бік позначки 27, 6 гривні за долар США. Таким чином вперше з початку ажіотажу навколо коронавірусу наші інтервенції на валютному ринку були додатними,
– зазначили в Нацбанку.

В НБУ припускають, що “валютний ринок ймовірно підбадьорили позитивні новини з Верховної Ради, які наблизили Україну до нової програми співпраці з МВФ”.

1 квітня гривня зміцнилася на 44 копійки щодо долара (27,62 за долар) та на 71 копійку щодо євро (30,25 за євро).

Чи вплине відкриття ринку землі на гривню?Закон вступить в дію з 1 липня 2021 року, тому рано говорити про його ефект на курс валют. Тут радше йде мова про його непряму дію. Цей закон відкриває нам двері до траншів МВФ, які стабілізують українську економіку і відповідно зміцнять гривню.

Українську гривню ввели в обіг у 1996 році з офіційним курсом 1,8 до долара. Відтоді вона пережила кілька девальвацій, зокрема наприкінці 90-х, у 2008 під час фінансової кризи та у 2014-2015 через внутрішні політичні ситуації, війну з Росією та зниження світових цін на експортні товари. У 2019 році українська гривня зміцнилася, але 2020 підготував нові виклики.

Курс гривні і нафта

У понеділок 9 березня ціни на нафту обвалилися на 30% внаслідок нафтової війни Росії та Саудівської Аравії. Це рекордне падіння ціни за останні 30 років. Країни-члени ОПЕК виступали за зниження видобутку нафти, щоб врегулювати ціни на неї. Але без Росії не бачили в цьому сенсу. Росія не захотіла приставати на умови ОПЕК. Через це Саудівська Аравія дала великі знижки на свою нафту та пообіцяла збільшити видобуток.

Як це вплине на курс гривні? Україна не є експортером нафти, тому прямого зв’язку немає. Якщо брати до уваги виключно ціни нафту, то їх падіння нам вигідне. Проте Україна експортує руду та зерно. Зниження цін на нафту цілком ймовірно потягне за собою зниження цін на інші сировини. Це вже відбувається з початку року, але тепер може прискоритися. В такому випадку Україна матиме нижчі надходження до бюджету, в якому і так “діра”.

Ми спробували визначити чи є взаємозв’язок між гривнею та нафтою. Як видно з графіку нижче, здебільшого падіння світових цін на нафту супроводжується падінням гривні. Особливо це видно у двох випадках. Спершу це сталося у 2009. Якщо зараз нафта є однією з причин можливої фінансової кризи, то у 2009 вона стала наслідком кризи.

Другий період припав на 2015 та причини падіння гривні і нафти того року різняться. В Україні обвалилася гривня через внутрішні політичні причини та війну з Росією. Хоч зовнішні чинники (падіння цін на сировину) теж мали свій вплив. Нафта ж у світі обвалилася через міцний долар, відсутність регулювання з боку ОПЕК, переповнені резерви, уповільнення економіки Європи та Китаю і збільшення експорту нафти Іраном в рамках ядерної угоди.

Прямого зв’язку між курсом гривні та цінами на нафту немає, але будучи частиною глобальної економіки, Україна відчуває на собі наслідки коливань цін на нафтовому ринку. Росія, чия економіка постраждала через нафтову війну, залишається однією з найбільших торговельний партнерів. До того ж, низькі ціни на нафту ведуть за собою низькі ціни на інші сировини, від яки вже курс гривні прямо залежить.

Аналітики провідного банку Goldman Sachs вважають, що ціни на нафту можуть впасти до 20 доларів за барель. На думку аналітика банку Деміена Курваліна, нинішня ситуація кардинально змінює прогнози для ринків нафти та газу.Загрузка...

Залишити коментар