Плюс година: Коли і навіщо в України змінюють час

Джерело: zik

Щороку навесні та восени Україна переходить на інший час – переводячи стрілки годинника то на годину вперед, то на годину назад. Не буде виключенням і цей рік. Наприкінці жовтня у нас з’явиться додаткова година для відпочинку вранці.

Розповідаємо, чому Україна систематично переводить стрілки годинника та коли скасують цю практику.

У чому полягає необхідність зміни часу

Цьогоріч стрілки годинників на годину назад українці переведуть у ніч з суботи на неділю 27 жовтня о 4 годині ранку. Така практика застосовується згідно з постановою Кабміну №509 від 13 травня 1996 року. У документі зокрема вказано, що перехід на зимовий час відбувається щорічно в останню неділю жовтня.

До такої практики у нашій країні вдалися вперше у 1981 році, як і в інших країнах, котрі входили до складу Радянського союзу. У сусідніх пострадянських країнах перехід на так звані “зимовий” і “літній” час відмінили у 2011 році. Уряд України ухвалив аналогічне рішення, проте того ж року воно було скасоване.

Які країни використовують “зимовий” та “літній” час

У 2018 році стрілки годинників два рази на рік переводили 65 країн, серед яких Європейський Союз, Канада та США.

У багатьох країнах “літній” час застосовується для більш раціонального використання світового часу та економії енергоресурсів.

Вперше переводити стрілки годинників запропонував посол США у Франції Бенджамін Франклін ще в 1784 році. Така практика пропонувалася з метою економії свічок.

За іншими джерелами, вперше замислився над переходом на “літній” час англієць Вільям Віллет – він помітив, що люди сплять значну кількість світлового дня. Саме тому в 1907 році він запропонував переводити стрілки годинника.

Німеччина, а за нею і Англія, офіційно перейшли на “літній” час у 1916 році: навесні стрілки годинників переводилися на годину вперед і поверталися назад восени. З того часу годинник почали переводити понад сто країн. Це робиться для того, щоб люди могли працювати довше і, при цьому, менше використовувати штучне освітлення.

У 1918 році почали впроваджувати зміни часу в США. Така практика використовувалася під час війни. У мирний час вперше американці перевели стрілки годинників у 1966 році.

У європейських країнах протягом багатьох років датою переходу на літній час було 1 квітня, а датою повернення на стандартний час – 1 жовтня. Пізніше вирішили перенести дату переходу на вихідні, щоб люди змогли адаптуватися до змін. Тож переведення стрілок проводили в останню неділю березня та останню неділю вересня. З 1996 року, за рекомендацією Європейської економічної комісії ООН, період дії літнього часу продовжили до останньої неділі жовтня.

Коли скасують переведення стрілок в Україні

Вперше в Україні спробували відмовитися від зимового часу в 2011 році, проте таку ініціативу не підтримали жителі західних областей України. Там зазначали, що доведеться занадто рано прокидатися, адже на цій території сонячний час різко відрізняється від 3-го часового поясу. Висловлювалися думки, що такий час зашкодить перш за все дітям, що відвідують школи та дитсадки. У жовтні 2011 року депутати Ужгородської ради ухвалили рішення, згідно з яким рекомендовано починати роботу підприємств, установ та організацій в обласному центрі на годину пізніше, що мало б нейтралізувати негативні наслідки рішення Верховної Ради.

Згодом парламент відмінив прийняту раніше постанову і стрілки годинників перевели на годину назад на території усієї України.

Пізніше з’явилися припущення, що в Україні скасують переведення годинників. Проте у 2012 році цього не зробили, причому наводилися пояснення, що наявність літнього часу буде зручнішою для проведення Євро-2012. Проте рішення так і не було прийнято у строки, які дозволили б не переходити на літній час у березні 2013 року.

В Європейському союзі вирішили все ж таки відмовитися від переведення годинника з 2021 року. Таке рішення ухвалили минулоріч. Переважна більшість жителів Європи виступили “ЗА” відмову від цієї традиції і за збереження літнього часу. Кожна країна Європейського Союзу буде самостійно вирішувати, за яким часом — зимовим чи літнім — їй краще жити.

Можливо після відміни зміни часу в ЄС таке рішення ухвалять і в Україні. Розмови про можливість скасування переведення стрілок годинника велося минулого року. “Україною взято курс на євроінтеграцію, яким передбачається імплементація європейського законодавства. Існуючий на території України порядок обчислення часу є оптимальним, узгодженим з міжнародною практикою обчислення часу, сприяє адаптації всього спектру міжнародних економічних, культурних та інших стосунків, відповідає її географічному положенню. Враховуючи викладене, у разі прийняття ЄС рішення про скасування переходу на літній час, Мінекономрозвитку звернеться до Кабінету Міністрів України щодо можливості внесення відповідних змін до Порядку”, — розповіли у відповідальному відомстві.

А наразі Європейський Союз, так само як і Україна, переводить годинники в березні та жовтні.

Як зменшити негативний вплив на організм

Лікарі переконані, що люди краще сприймають впровадження зимового часу. Проте вплив на організм все ж відчувається. Для багатьох саме переведення стрілок годинників на зимовий час викликає більші збої у роботі організму – день ставав коротшим, це спричиняло швидшу втому увечері, а також нестачу потрібного денного світла для нормальної працездатності.

Перехід на зимовий час може спричинити порушення сну та зниження імунітету. Частіше вплив відчувають люди з хронічними захворюваннями чи проблемами з серцево-судинною системою. Тим, хто легко піддається стресу, радять уникати будь-яких подразників.

Також лікарі рекомендують протягом декількох днів після переведення стрілок не вживати алкоголь, гостру та жирну їжу, та дотримуватися режиму дня.Загрузка...

Залишити коментар